جام جهانی
جام جهانی

راهنمای مترو دوحه

شبکه مترو دوحه (به انگلیسی: Doha Metro، سیستم حمل و نقل ریلی در شهر دوحه، پایتخت قطر است که از سال ۲۰۱۹ فعالیت می‌کند. در حال حاضر متروی اصلی دوحه شامل سه خط مترو می‌شود که ۷۶ کیلومتر طول و ۳۷ ایستگاه دارد. این شبکه مترو در واقع بخش اصلی شبکه بزرگ حمل و نقل ریلی قطر را تشکیل می‌دهد که شامل قطارهای مسافربری در مسیرهای طولانی می‌شود و قطر را به کشورهای دیگر خلیج فارس و شهر جدید لوسیل وصل می‌کند. با قابلیت رسیدن به ۱۰۰ کیلومتر در ساعت، متروی قطر یکی از سریع‌ترین متروهای بدون راننده جهان است.

شرکت قیطرات که ۵۱ درصد آن متعلق به گروه سلطنتی حمد و ۴۹ درصد آن متعلق به غول‌های فرانسوی همچون کئولیس و ratp است، وظیفه اداره و نگهداری متروی دوحه را برای ۲۰ سال در اختیار دارد.

تاریخچه

مترو دوحه

در سال ۲۰۰۹، شرکت قطری دیار و دویچه بان در آلمان، قرارداد مشترکی را امضا کردند تا طرحی برای شبکه حمل و نقل ریلی در قطر را توسعه دهند. تنها دو سال بعد، شرکت قطر ریل، به تنها مالک پروژه تبدیل شد و قرار شد دویچه بان با استفاده از شبکه بین‌المللی خود، مشاوران و کارشناسان حمل و نقل را در صورت نیاز به قطر بفرستد. سرانجام در سال ۲۰۱۳، فرآیند احداث متروی قطر به طور رسمی و با مراسمی در ایستگاه متروی مشیرب آغاز شد. طی همین ایام قطر ریل تصمیم گرفت به همکاری با سایر شرکت‌هایی که برای پروژه تاسیس دو خط متروی قرمز و سبز در فاز اول جلو آمدند، همکاری کند. اواسط ماه می شاهد پیروزی شرکت ایتالیایی سالینی ایمپرلیو در مزایده احداث بخش شمال خط قرمز مترو دوحه بود. این فاز از ایستگاه مشیرب تا شمال الخور ادامه داشت. یک ماه بعد، خط سبز هم به شرکت اتریشی پور واگذار شد.

سال ۲۰۱۴ با کنسرتیوم لارسن، آکتور، یاپی مرکزی، اس‌تی‌اف‌ای و الجابر همراه بود که مزایده طراحی و ساخت خط طلایی مترو دوحه را بردند. شرکت آلمانی هرنکنخت، ۲۱ ماشین حفاری تونل را به قطر فرستاد.

شبکه مترو

ایستگاه مشیرب
ایستگاه مشیرب

در حال حاضر شبکه متروی دوحه شامل ۳ خط متروی در حال فعالیت و یک خط مترو برای آینده می‌شود. همچنین فعلا ۳۷ ایستگاه مترو در این شبکه تاسیس شده است.

خطوط مترو دوحه

شبکه مترو دوحه در واقعیت همان سیستم حمل و نقل ریلی قطر است. مترو دوحه تنها به پایتخت قطر منتهی نمی‌شود و همین حالا به سایر مناطق می‌رود. در حال حاضر سه خط متروی قرمز، سبز و طلایی در دوحه احداث شده است. خط قرمز مترو دوحه، خط اصلی و قدیمی شهر است که در سال ۲۰۱۹ احداث شد. شرکت‌های مختلفی از ایتالیا، آلمان، فرانسه و قطر، وظیفه احداث این خط را بر عهده داشتند. این خط از فرودگاه بین المللی حمد، دهکده کاتارا، دانشگاه قطر و شهر جدید لوسیل می‌گذرد. همچنین القصر را به شهر الوکره وصل می‌کند.

خط سبز مترو دوحه، ۲۲ کیلومتر طول دارد و شامل ۱۱ ایستگاه مترو می‌شود. دهم دسامبر ۲۰۱۹، تاریخ تاسیس این خط بود که از الرفاع تا المنصوره ادامه دارد. نکته جالب در مورد خط سبز متروی دوحه این است که گروه ساختمان سازی بن لادن در عربستان، وظیفه ساخت این خط مترو را برعهده داشتند. در نهایت خط طلایی مترو دوحه، آخرین خطی است که تاکنون در این شهر افتتاح شده است. طول این خط حیاتی ۱۴ کیلومتر است و ۱۱ ایستگاه مترو در آن دیده می‌شود. منطقه العزیزیه در این خط به راس العبود وصل می‌شود. شرکت‌هایی از ترکیه، هند و قطر، وظیفه احداث این خط را برعهده داشتند.

ایستگاه‌های مترو دوحه

طبق برنامه‌ریزی دولت قطر، شبکه متروی دوحه در پایان باید ۱۰۰ ایستگاه مترو داشته باشد. ایستگاه اصلی متروی دوحه، مشیرب است که تبدیل به مرکزی برای شبکه مترو و جابجایی بین خطوط قرمز، سبز و طلایی است. از آنجایی که قطر ریل قصد داشت فرهنگ قطر را در پروژه جا دهد، اسم ایستگاه‌ها از اسامی قدیمی و تاریخی شهرهای قطری برداشته شده است که هر کدام داستان و تاریخچه خود را دارند.

ایستگاه‌های مترو دوحه در فاز اول شامل موارد زیر می‌شوند:

خط قرمز مترو دوحه (خط ساحلی)

لوسیل، دانشگاه قطر، لغتیفا، کاتارا، القصار، مرکز نمایشگاه دوحه، وست بی، کورنیش، البدع، مشیرب، دوحه جدید، ام غویلینه، فرودگاه قدیمی، غقبا ابن نایف، فرودگاه بین المللی حمد، منطقه آزاد، راس بو فنطاس، الوکره

خط سبز مترو دوحه (خط آموزش)

الرفاع، شهر آموزشی، کتابخانه ملی قطر، الشغب، الریان، المصیله، بیمارستان حمد، کاخ سفید، البدع، مشیرب، المنصوره

خط طلایی مترو دوحه (خط تاریخی)

راس بو عبود، موزه ملی قطر، السوق، مشیرب، بن محمود، السد، جوان، السودان، الوعب، اسپورتس سیتی، العزیزیه

نقشه متروی دوحه

نقشه مترو دوحه
نقشه مترو دوحه

سوالات متداول

نرخ بلیط مترو دوحه چقدر است؟

قیمت بلیط تکی ۲ قطری و بلیط روزانه ۱۰ قطری است.

آیا از مترو دوحه می‌توان به فرودگاه رفت؟

بله، فرودگاه بین المللی حمد، ایستگاه مترو در ترمینال یک دارد.

وضعیت خط مترو در ورزشگاه‌های جام جهانی چگونه است؟

تمام ورزشگاه‌های جام جهانی از طریق خط مترو به هم وصل می‌شوند.

What's your reaction?

Related Posts

1 of 74

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *