جام جهانی
جام جهانی

معرفی شهرهای میزبان جام جهانی ۲۰۲۲؛ الریان

شهر الریان (به انگلیسی: Al rayyan)، یکی دیگر از شهرهای مشهور قطر است که در سری بررسی شهرهای این کشور برای میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ بررسی می‌کنیم. پیش از این به سراغ شهرهای لوسیل، الوکره و الخور رفتیم. دلیل اینکه کمی دیرتر به سراغ الریان رفتیم، پاسخ دادن به این سوال بود که آیا باید الریان را شهری جدا در قطر دانست یا خیر. در حالی که الریان بخشی از منطقه متروپولیتن دوحه است، طبق همه مراجع رسمی یک شهر جدا محسوب می‌شود. نام الریان را در جریان مسابقات جام جهانی زیاد خواهید شنید. این شهر میزبان دو ورزشگاه بزرگ مسابقات است و احتمالا خیلی از توریست‌ها به این منطقه سفر می‌کنند. باشگاه فوتبال الریان پیش از این بارها برای مسابقات لیگ قهرمانان آسیا به ایران سفر کرده است. در این نوشته شما را بیشتر با شهر الریان آشنا می‌کنیم.

اطلاعات شهر الریان

نام شهر: الریان

کشور: قطر

استان: الریان

مساحت: ۱۱ کیلومتر مربع

جمعیت: ۶۰۵ هزار نفر

تاریخچه

الریان
الریان

شهر الریان تاریخ قابل توجهی ندارد. قبل از ظهور چیزی به عنوان الریان سیتی، دو منطقه الریان قدیم و جدید در این ناحیه قرار داشتند. الریان قدیم شامل روستاهای زیادی میشد که بومیان از مناطق مختلف امیرنشین قطر به آنجا مهاجرت کردند. منطقه الریان جدید هم شامل ویلاهایی میشد که خاندان سلطنتی عموما در آن زندگی می‌کنند. با توسعه روزانه الریان، کم کم این مناطق تبدیل به یک شهر و در نهایت استان مجزا شدند. الریان همچنان بخشی از متروپولیتن دوحه محسوب می‌شود و اکثر افراد بومی، آن را بخشی از شهر دوحه می‌دانند.

نام ری در اسم شهر، به معنی آبیاری در عربی است. با توجه به اختلاف این شهر از دریا، چنین نامی به آن دادند. در زمان فصل باران، الریان موجب سیل‌های زیادی در قطر میشد و به طور همزمان به منبعی برای تولید آب در کشور تبدیل شد. شورای شهر الریان به صورت مستقل از خانواده آل ثانی اداره می‌شود. اعضای این شورا اولین بار در سال ۱۹۹۹ با استفاده از انتخابات به این مقام رسیدند.

موقعیت جغرافیایی

فاصله شهر الریان با مرکز شهر دوحه تنها ۱۲ کیلومتر است. به همین دلیل است که در نقشه‌های قدیمی همچنان الریان را بخشی از دوحه می‌بینند. از نظر آب و هوایی، تفاوت خاصی بین الریان و دوحه وجود دارد. شهر آب و هوایی گرم و خشک دارد. اکثر ماه‌های سال تابستان است و تنها دو تا سه ماه خنک را در الریان شاهد هستیم. همان‌طور که در بالا گفتیم، موقعیت الریان طوری است که اکثر بارش‌های سالانه قطر در این منطقه رخ می‌دهد.

اماکن دیدنی

طبیعت الریان
طبیعت الریان

در مقایسه با سایر شهرهای قطر، نمی‌توان الریان را شهری دیدنی و خاص توصیف کرد. دیدن مناطق الریان قدیم و جدید خالی از لطف نیست. مخصوصا الریان قدیم می‌تواند کمی از وضعیت قطر در زمان‌های گذشته را به توریست‌ها نشان دهد. اولین ورزشگاه بزرگ قطر به اسم ورزشگاه خلیفه در همین منطقه الریان ساخته شد. بعدها دولت قطر کمپ اسپایر را در این منطقه تاسیس کرد که تبدیل به یکی از بهترین کمپ‌های ورزشی و آموزشی خاورمیانه شد.

علاقه‌مندان به فوتبال می‌توانند در این منطقه سه ورزشگاه فوتبال را شاهد باشند. ورزشگاه خلیفه برای جام جهانی به روز رسانی شده است. همچنین دو ورزشگاه شهر آموزش و احمد بن علی در همین منطقه قرار دارد.

ورزشگاه شهر آموزش، میزبان جام جهانی ۲۰۲۲

اسپایر الریان
اسپایر الریان

ورزشگاه شهر آموزش (به انگلیسی: Education City Stadium)، یکی از مهم‌ترین ورزشگاه‌های مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ است. این ورزشگاه به طور اختصاصی برای کمپ آموزشی قطر ساخته شد که قرار است سالانه هزاران دانشجو در رشته‌های مختلف را از نظر ورزشی پوشش دهد. شهر آموزش با مسابقات جام باشگاه‌های جهان در سال ۲۰۲۰ افتتاح شد. ظرفیت این ورزشگاه ۴۰ هزار نفر است که قرار است بعد از جام جهانی به ۲۵ هزار نفر کاهش پیدا کند.

از جمله بازی‌هایی که قرار است در این ورزشگاه برگزار شود عبارتند از:

دانمارک – تونس

اروگوئه – کره جنوبی

لهستان – عربستان

کره جنوبی – غنا

تونس – فرانسه

کره جنوبی – پرتغال

ورزشگاه احمد بن علی، میزبان جام جهانی ۲۰۲۲

استادیوم احمد بن علی (به انگلیسی: Ahmad bin Ali Stadium) که با نام ورزشگاه الریان هم شناخته می‌شود، دیگر ورزشگاهی است که در منطقه الریان برای جام جهانی در نظر گرفته شد. این ورزشگاه در سال ۲۰۰۳ و برای استفاده دو باشگاه الریان و الخريطيات ساخته شد. بعد از میزبانی قطر در جام جهانی ۲۰۲۲، پروژه بازسازی و عوض کردن ساختار ورزشگاه آغاز شد. اسم ورزشگاه از نام امیر قطر در دهه هفتاد برداشته شده است.

ظرفیت ورزشگاه جدید احمد بن علی در حال حاضر ۵۰ هزار نفر است. این ورزشگاه برای ایرانی‌ها اهمیت زیادی دارد، زیرا بازی بین تیم ملی ایران و برنده پلی آف اروپا در این ورزشگاه برگزار می‌شود. پروژه این ورزشگاه، ماموریت موفقیت‌امیزی در جریان عرب کاپ داشت. به جز بازی ایران، این بازی‌ها به طور قطعی در این زمین برگزار می‌شوند:

آمریکا – برنده پلی آف اروپا

بلژیک – کانادا

ژاپن – برنده پلی آف بین قاره‌ای

برنه پلی آف اروپا – انگلیس

کرواسی – بلژیک

چگونه از دوحه به الریان برویم؟

به طور کلی امکانات شهر الریان در مقایسه با سایر شهرهای قطر ضعیف است. سرویس حمل و نقل عمومی در این منطقه دچار مشکل است و اهالی الریان اکثرا با خودروی شخصی تردد می‌کنند. اگرچه برای جام جهانی ۲۰۲۲ قرار است دولت قطر از نقاط مختلف دوحه به سمت الریان اتوبوس فراهم کند. فاصله کم مرکز دوحه با الریان باعث می‌شود که حتی استفاده از تاکسی هم بین توریست‌ها گزینه باشد.

شهر الریان در خط سبز متروی دوحه قرار دارد. چهار ایستگاه متروی دوحه در شهر الریان قرار دارد و به راحتی می‌توان از این نظر جابجا شد. این خط در سال ۲۰۱۹ افتتاح شد. جاده صلوا که دوحه را به مرز عربستان وصل می‌کند، راه مرسومی برای کسانی است که خودروی شخصی دارند. همچنین از طریق آزادراه دخان و اوربیتال هم می‌توان راهی الریان شد.

سوالات متداول

آیا الریان بخشی از شهر دوحه است؟

در مورد این سوال، تفاوت نظر وجود دارد. اما شهر الریان مستقل از دوحه اداره می‌شود.

شهر الریان چند ورزشگاه برای جام جهانی ۲۰۲۲ دارد؟

با احتساب ورزشگاه قدیمی خلیفه، سه ورزشگاه جام جهانی در الریان هستند.

ظرفیت ورزشگاه الریان چقدر است؟

در حال حاضر ظرفیت این ورزشگاه ۵۰ هزار نفر است.

What's your reaction?

Related Posts

1 of 74

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *