جام جهانی
جام جهانی

معرفی شهرهای میزبان جام جهانی ۲۰۲۲؛ الوکره

الوکره، یکی دیگر از شهرهای میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ قطر است. تاکنون در این بخش شهر جدید لوسیل را به شما معرفی کرده‌ایم. نام شهر الوکره در مقایسه با لوسیل برای ایرانی‌ها آشنا‌تر است. در واقع الوکره یکی از مهمترین مناطقی است که از قطر باید بشناسید. تیم فوتبال الوکره همواره در سطح اول لیگ ستارگان قطر فعال است و تیم‌های ایرانی با این تیم بازی کرده‌اند. همچنین از نظر تاریخی، الوکره یکی از مهم‌ترین نقاط استراتژیک قطر محسوب می‌شود. مورخان معتقد هستند که الوکره اولین منطقه آباد قطر در تاریخ است. در این نوشته تلاش می‌کنیم شما را دومین شهر بزرگ قطر با بیش از هشتاد هزار نفر جمعیت آشنا کنیم.

اطلاعات شهر الوکره

نام شهر: الوکره

کشور: قطر

استان: الوکره

مساحت: ۷۵.۸ کیلومتر مربع

جمعیت: ۸۷ هزار نفر

تاریخچه

ساحل الوکره
ساحل الوکره

همان‌طور که در بالا گفتیم، مورخان به خاطر تاریخچه منطقه الوکره، علاقه زیادی به این ناحیه دارند. الوکره، منطقه‌ای برای جمع آوری مروارید بود. تا ۱۰۰ سال پیش، اقتصاد قطر کاملا وابسته به صنعت مروارید بود. در قرن هجدهم میلادی، منطقه الوکره به محل نزاع خاندان آل خلیفه از بحرین و مردم بومی تبدیل شد. اقوام مختلفی در دهه‌های مختلف بر این منطقه حکمرانی کردند. دو شهر دوحه و الوکره همیشه از این منظر برای خانواده‌های قدرتمند مهم بودند.

قرن نوزدهم میلادی شاهد اشغال قطر توسط ارتش عثمانی بود. در آن زمان نزدیک به هزار نفر در الوکره زندگی می‌کردند. با توجه به اینکه اهالی الوکره از خانواده‌های متفاوتی بودند، آنها در این زمان مشکلات زیادی با شیخ جاسم بن محمد آل ثانی، اولین امیر قطر داشتند. الوکره سال‌ها برای اینکه تحت کنترل خانواده فعلی آل ثانی قرار نگیرد، جنگید. اما در نهایت الوکره به بخشی از قطر بعد از استقلال رسمی تبدیل شد. امیر وقت قطر برای اینکه همه‌چیز در شهر دوحه جمع نشود، طرح‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری در الوکره اجرا کرد. می‌توان گفت الوکره از معدود مناطق قطر است که توانست جدا از دوحه به استقلال برسد. همزمان با اعطای میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ به قطر در سال ۲۰۱۳، طرح‌های جدیدی برای رونق و به‌روز رسانی شهر الوکره به اجرا گذاشته شد.

موقعیت جغرافیایی

چسبیده به خلیج فارس، الوکره در ۱۵ کیلومتری جنوب شهر دوحه، ۷۲ کیلومتری شهر الخور، ۳۲ کیلومتر ام الصلال و ۱۰۰ کیلومتری دخان قرار دارد. جنگل‌های حرا، بخش عظیمی از منطقه الوکره را تشکیل می‌دهد. مانند بقیه شهرهای قطر، الوکره از اواخر پاییز تا اوایل اسفند، هوای معتدل و خوبی دارد. فصل تابستان از اواخر اسفند تا اواخر آبان ماه در شهرهای قطر ادامه دارد.

اماکن دیدنی

شهر الوکره
شهر الوکره

پروژه‌های سرگرمی و پارک‌های عمومی زیادی برای الوکره ساخته شده است. بزرگترین پروژه توریستی شهر الوکره بدون شک روستای باستانی الوکره است. این منطقه تفریحی شامل بازار، بندرگاه، مسجد جامع و آبشار می‌شود که توریست‌های زیادی را از سال ۲۰۰۸ به خود جذب کرد. دو ساحل عمومی معروف در شهر الوکره وجود دارد. ساحل بازار الوکره و ساحل خانوادگی الوکره، میزبان توریست‌های زیادی در جام جهانی خواهند بود. در حال حاضر ساحل خانوادگی الوکره به خاطر ساختار و امکانات زیاد، یکی از معروف‌ترین ساحل‌های کشور قطر است.

سوق الوکره یا بازار قدیم الوکره، در سال ۲۰۱۴ و در نوار ساحلی شهر افتتاح شد. ساختمان اصلی بازار شامل مغازه‌های قدیمی و مدرن می‌شود. هدف اصلی از طراحی این سوق، حفظ ساختار باستانی الوکره بود. بیش از ۳۰۰ مغازه مختلف در این سوق دیده می‌شود. این ناحیه همچنین شامل رستوران‌ها و هتل‌های معروف جهان است که سطح بالای درآمد در کشور قطر را نشان می‌دهد.

ورزشگاه الجنوب، میزبان جام جهانی ۲۰۲۲

ورزشگاه الوکره
ورزشگاه الوکره

یکی از مهم‌ترین ورزشگاه‌های میزبان جام جهانی ۲۰۲۲، ورزشگاه الجنوب است که قبلا با نام ورزشگاه الوکره شناخته می‌شد. این ورزشگاه، در سال ۲۰۱۹ افتتاح شد و تبدیل به دومین ورزشگاه تورنمنت شد که به جهان معرفی می‌شود. طراحی ورزشگاه توسط معمار مشهور و فقید عراقی-بریتانیایی، زاها حدید انجام شد. در طراحی ورزشگاه از ایده‌هایی همچون کشتی‌های صدف‌گیری الهام گرفته شده است.

ظرفیت ورزشگاه الجنوب برای جام جهانی ۲۰۲۲ چهل هزار نفر خواهد بود. اگرچه قرار است بعد از تورنمنت ظرفیت به ۲۰ هزار نفر کاهش پیدا کند. باشگاه فوتبال الوکره از فصل گذشته در این ورزشگاه فوتبال بازی می‌کند. در سال ۲۰۲۰، ورزشگاه الجنوب میزبان فینال لیگ قهرمانان آسیا بود. همچنین در سال ۲۰۲۱، شش بازی جام عرب کاپ در این ورزشگاه برگزار شد.

بازی‌های زیر از جمله بازی‌هایی هستند که در ورزشگاه الوکره برگزار می شوند:

فرانسه – برنده پلی آف آسیا

سوئیس – کامرون

تونس – برنده پلی آف آسیا

کامرون – صربستان

برنده پلی آف آسیا – دانمارک

غنا – اروگوئه

چگونه از دوحه به الوکره برویم؟

مانند سایر شهرهای قطر، رفتن از دوحه کار دشواری نیست. اگرچه الوکره در مقایسه با سایر مناطقی که در اطراف دوحه هستند، راه ارتباطی کمتری داشت. شرکت قطری موصلات وظیفه وصل کردن الوکره به سایر شهرهای قطر را برعهده دارد. جاده الوکره با امکانات کمتر، امکان جابجایی مسافران را دارد. موصلات همچنین در ایستگاه مرکزی دوحه، اتوبوس‌هایی به سمت الوکره ترتیب داده است.

ایستگاه قطر الوکره هم بخشی از نقطه متروی دوحه و خط قرمز است. مسافران جام جهانی می‌توانند به راحتی با استفاده از مترو خود را به شهر الوکره برسانند. بخش ایستگاه مرکزی الوکره شامل امکانات مختلفی برای مسافران است.

سوالات متداول

بازی‌های حذفی جام جهانی در الوکره برگزار می‌شوند؟

تنها یک بازی حذفی جام جهانی در شهر الوکره است.

امکان خرید خانه در الوکره وجود دارد؟

در حال حاضر تنها شهروندان قطر امکان خرید ملک در این ناحیه را دارند.

از دوحه تا الوکره چقدر راه است؟

با مترو ۲۰ دقیقه و با ماشین ۱۵ دقیقه.

What's your reaction?

Related Posts

1 of 74

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *