جام جهانی
جام جهانی

معرفی شهرهای میزبان جام جهانی ۲۰۲۲؛ شهر جدید لوسیل

شهر جدید لوسیل (به انگلیسی: Lusail)، یکی از شهرهای میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ در کشور قطر است. با اینکه از اولین روزهای آبادانی در لوسیل بیش از ۱۰۰ سال می‌گذرد، نام لوسیل را باید با جام جهانی آورد. پیش از اینکه قطر میزبان جام جهانی شود، این منطقه عمدتا بیابان بود. فرصت میزبانی جام جهانی و ساختن یکی از بهترین ورزشگاه‌های خاورمیانه باعث شد که خاندان حاکم بر قطر، نگاه ویژه‌ای به این منطقه داشته باشد. در نتیجه شهر جدید لوسیل تاسیس شد و دولت قطر در حال ساخت امکانات ویژه‌ای در این شهر است. شما را در این نوشته با شهر جدید لوسیل آشنا می‌کنیم.

لوسیل
لوسیل

اطلاعات شهر لوسیل

نام شهر: لوسیل

کشور: قطر

استان: الظعاين

مساحت: ۳۸ کیلومتر مربع

جمعیت: ۲۵۰ هزار نفر (پیش‌بینی می‌شود)

تاریخچه

تاریخ شهر لوسیل به نهایت ۱۲۰ سال قبل برمی‌گردد. لوسیل در واقع روستایی بود که به خاطر اهمیت تبدیل به شهر شده است. این منطقه در ابتدای قرن گذشته، محل اقامت جاسم بن محمد آل ثانی، موسس کشور قطر و اولین امیر قطر است. جاسم بن محمد که ذاتا اهل بحرین بود، در این منطقه ساحلی خانه و کاشانه خود را بنا کرد. با وجود رونق گرفتن شهر دوحه و مرکزیت بودن دوحه برای امور کشور، جاسم بن محمد آل ثانی هیچوقت روستای لوسیل را ترک نکرد. وی در نهایت در همین منطقه از دنیا رفت.

سایر امیرهای قطر ترجیح دادند در شهر دوحه زندگی کنند. به همین دلیل لوسیل هرگز مورد توجه قرار نگرفت. جام جهانی به فرصتی تبدیل شد که امیر قطر نگاه ویژه‌ای به این منطقه داشته باشد. پروژه شهر جدید لوسیل با همکاری ده‌ها شرکت خارجی کلید خورد. طبق قانون قطر، این منطقه به اولین جایی در کشور تبدیل شد که حتی شهروندان خارجی هم می‌توانستد در آن خانه بخرند و سرمایه‌گذاری کنند. تا امروز بیش از ۸۰ درصد زمین‌های لوسیل توسط سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی خریداری شده است.

موقعیت جغرافیایی

مانند اکثر شهرهای قطر، لوسیل در کنار خلیج فارس بنا شده است. شرق این منطقه به دریا و غرب آن به جاده ساحلی الخور می‌خورد. هتل ریتز کارلتون دوحه تنها ۷ کیلومتر با لوسیل فاصله دارد. قبل از اینکه پروژه شهر جدید لوسیل آغاز شود، این منطقه تقریبا خالی از سکنه بود. یک شرکت سیمان و سه دامداری، تمام منطقه لوسیل را شامل می‌شدند. در شمال شهر، تعداد روستای ماهی‌گیری که امروز دیگر فعالیتی ندارد، دیده می‌شود.

کیفیت آب در این منطقه بسیار پایین است. با توجه به همسایگی با خلیج فارس، ارتفاع لوسیل از آب تنها یک متر است. شوری آب در لوسیل در بخش شرقی، یکی از بالاترین‌ها در تمام خلیج است. حدود ۲۵ گونه گیاهی در لوسیل شناسایی شد که همه آنها در سایر امیرنشین قطر هم دیده می‌شوند. شهر لوسیل در ۲۳ کیلومتری شمال مرکز شهر دوحه قرار دارد. پیش بینی می‌شود که در نهایت ۴۵۰ هزار نفر در این منطقه ساکن شوند. حدود ۲۵۰ هزار نفر اهالی لوسیل، ۱۹۰ هزار نفر کارمندان دولت و ۶۰ هزار نفر کارگران خواهند بود.

مناطق

منطقه خلیج، منطقه فاکس هیلز، منطقه مارینا، منطقه استادیوم، اینترتیمنت سیتی، جزایر قطایف، بلوار کامرشال، برج‌های لوسیل، شهر انرژی یک و دو و منطقه واترفرانت، از جمله مناطق برنامه ریزی شده برای لوسیل هستند.

ورزشگاه لوسیل، میزبان جام جهانی ۲۰۲۲

لوسیل- جام جهانی
لوسیل- جام جهانی

جواهر ورزشگاه‌های جام جهانی ۲۰۲۲ در شهر لوسیل ساخته شد. این ورزشگاه که در ۲۳ کیلومتری شهر دوحه قرار دارد، به مرکز اصلی لوسیل تبدیل شد. ورزشگاه لوسیل، بزرگترین ورزشگاه قطر و یکی از بزرگترین ورزشگاه‌های خاورمیانه است. قرار است ده مسابقه جام جهانی در این ورزشگاه برگزار شود که شامل بازی فینال می‌شود. سایر بازی‌هایی که در ورزشگاه لوسیل برگزار می‌شوند عبارت هستند از:

آرژانتین – عربستان

برزیل – صربستان

آرژانتین – مکزیک

پرتغال – اروگوئه

عربستان سعودی – مکزیک

کامرون – برزیل

با توجه به جمعیت کمتر شهر لوسیل، قرار است بعد از جام جهانی ظرفیت این ورزشگاه به ۴۰ هزار نفر برسد. سایر جایگاه‌های ورزشگاه تبدیل به سالن ورزشی، کافه و رستوان خواهند شد.

چگونه از دوحه به لوسیل برویم؟

برای رفتن به شهر لوسیل از دوحه، گزینه‌های مختلفی پیش روی علاقه‌مندان است. با خودروی شخصی، شش جاده اصلی لوسیل به دوحه می‌خورد. با توجه به نزدیک بودن شهرهای قطر، امکان گرفتن تاکسی هم وجود دارد. کسانی که در قطر ماشین اجاره کنند، می‌توانند طی پانزده تا بیست دقیقه از دوحه به لوسیل برسند.

متروی شهر دوحه تا لوسیل کشیده شده است. خط قرمز مترو به لوسیل می‌خورد و اهالی این منطقه می‌توانند به راحتی به پایتخت رفت و آمد کنند. در ایستگاه مرکزی لوسیل، اتوبوس‌ها هم به سمت دوحه دیده می‌شوند.

سوالات متداول

آیا امکان رزرو هتل در لوسیل وجود دارد؟

طبق اعلام دولت قطر قرار است تا ظرفیت ۲۰۰ هزار نفر در این منطقه اسکان داده شوند. اما تاکنون به طور دقیق اخباری اعلام نشده است.

آیا می‌توان با مترو به لوسیل رفت؟

بله. متروی شهر دوحه به طور مستقیم به لوسیل می‌رسد.

امکان خرید خانه در لوسیل وجود دارد؟

طبق قوانین جدید قطر، شهروندان خارجی می‌توانند در لوسیل خانه بخرند.

What's your reaction?

Related Posts

1 of 74

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *