جام جهانی
جام جهانی

همه چیز در مورد نماد جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، لعیب (La’eeb)

مقدمه

در اول آوریل در شهر دوحه، گروه‌های جام جهانی ۲۰۲۲ مشخص شدند؛ اما این همه ماجرا نبود. طرفداران توانستند برای اولین بار سرود رسمی مسابقات را بشنوند و با نماد جام جهانی، لعیب، که سنت هر جام جهانی است، آشنا شدند.

این رونمایی قبل از قرعه کشی گروه‌های جام جهانی و با پخش یک ویدیو آغاز شد. نماد جام جهانی، داستان خود را در این ویدیو برای میلیون‌ها تماشاگر در سراسر جهان بازگو کرد. همانطور که گفتیم، نام این نماد لعیب است و در این ویدیو، در حال پرواز، داستان خود را تعریف می‌کند.

این شخصیت، مانند نماد‌های قبلی جام جهانی، از جمله زابیواکا (Zabivaka ۲۰۱۸)، فلوئکو (Flueco ۲۰۱۴) و زاکومی (Zakumi 2010) قرار است به عنوان استیکر، گیف، اسکرین سیور و فیلتر عکس در چند ماه آینده و در انواع پلتفرم‌ها منتشر شود.

در مراسم معارفه لعیب در قرعه کشی گروه‌های جام جهانی، تقریبا تمام طرفداران یک سوال مشترک داشتند: او دقیقا چیست و چه معنی دارد؟ آن طور که به نظر می‌رسد بخشی از تفسیر معنای این نماد به عهده خود بیننده باشد. با این حال در ادامه این مقاله از برد نیوز توضیح خواهیم داد که فیفا و طراحان نماد لعیب هنگام طراحی آن چه منظوری داشته‌اند. پس تا انتها ما را همراهی کنید.

نماد جام جهانی ۲۰۲۲ چیست؟

طبق گفته تیم بازاریابی خالق این شخصیت، چیزی که در نگاه اول یک عقال بر روی چفیه لعیب به نظر می‌رسد، دلیلی بر این نیست که این شخصیت قرار است هویت انسانی ثابتی داشته باشد.

وب سایت فیفا در مورد این شخصیت می‌گوید: “لعیب یک شخصیت سرگرم کننده و شیطون است که از جهان نماد‌ها (Mascot verse)، یک دنیای موازی که در آن همه نماد‌های مسابقات زندگی می‌کنند، می آید. لعیب می‌تواند حاصل تخیل شما باشد. او هر چیزی است که یک هوادار فوتبال می‌خواهد.”

برای نمادی که قرار است حاصل تخیل ببینده باشد، صفت‌های زیادی برای توصیف آن به کار برده‌اند. از جمله “شجاع”، “نشاط بخش”، “سرگرم کننده”، “بازیگوش”، “شیطان”، “جوان” و ” ماجراجو”.

آن‌ها همچنین تلاش زیادی کرده‌اند تا در مورد این “جهان نماد‌ها” که ظاهرا لعیب اهل آنجاست توضیح دهند. در این جهان، سال‌هاست که نماد‌های مختلف مسابقات زندگی می‌کنند و گویا سعی کرده‌اند از آن جا با انسان ارتباط بر قرار کنند!

بر اساس سایت فیفا “جهان نماد‌ها یک جهان موازی است که نماد‌ها در آن زندگی می‌کنند. در این جهان خلاقیت و ایده‌ها اساس شخصیت‌هایی که در ذهن همه زندگی می‌کنند را می‌سازد”.

در این اطلاعیه سایت فیفا که بار‌ها از تخیل صحبت می‌کند، جزئیات بسیار زیادی در مورد لعیب وجود دارد. مثلا اینکه ” او در تمام مسابقات جام جهانی‌های قبلی حضور داشته” و اینکه “او در بعضی از گل‌های معروف دنیای فوتبال همکاری داشته است”.

در واقع، در ویدیوی معرفی لعیب، او ادعا می‌کند در گل مشهور مارادونا به نام “دست خدا” و همچنین ضربه سر شیرجه‌ای رابین ون پرسی به اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۴ کمک کرده است!

نکته

در حالی که جنسیت لعیب به صراحت بیان نشده است، فیفا او را با استفاده از ضمایر مذکر خطاب می‌کند. هدف لعیب، هر چه که هست، واضح است که با شعار “همه چیز حالاست”، فظایی مثبت ایجاد کند.

نام نماد جام جهانی ۲۰۲۲

همانطور که در پیش از این گفتیم، نماد جام جهانی ۲۰۲۲ لعیب نام دارد. طبق توضیح فیفا  لعیب “یک کلم عربی به معنای بازیکن فوق العاده ماهر” است.

به جای متاورس، گفته می‌شود که او از “جهان نماد‌ها” (Mascot verse) آمده و آماده می‌شود تا “همه جا” باشد. طرفداران فوتبال به زودی می‌توانند گیف و استیکرهای لعیب را از طریق مجموعه‌ای از کانال‌های رسانه‌های اجتماعی از جمله فیس بوک، اینستاگرام، توییتر، تیک تاک، واتس اپ و اسنپ چت دانلود کنند. اسکرین سیور و فیلترهای لعیب نیز برای دانلود در دسترس مردم خواهد بود.

What's your reaction?

Related Posts

1 of 74

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *