فوتبال

همه چیز در مورد لیگ کنفرانس اروپا (UEFA Europa Conference League)

لیگ کنفرانس اروپا سومین تورنومنت اروپایی باشگاهی است که از فصل 20-21 آغاز به کار کرده است.

با شروع فصل 2021-2022 فوتبال اروپا، قدرت‌های دنیای فوتبال یک رقابت قاره‌ای دیگر به نام لیگ کنفرانس اروپا را ایجاد کردند. این پیشنهاد رده سوم بعداز لیگ قهرمانان اروپا و لیگ اروپا خواهد بود. پس بیایید به این سوالات پاسخ دهیم که لیگ کنفرانس اروپا چیست و چگونه کار خواهد کرد؟ با این مقاله همراه بردنیوز باشید.

ساختار فوتبال اروپا

همانطور که می­دانیم، هر کشور دارای چندین لیگ و جام است که برندگان جام و قهرمانان لیگ به رقابت‌های منطقه‌ای در طول فصل بعد صعود می‌کنند. در اروپا که توسط یوفا اداره می شود، این مسابقات با نام­های لیگ قهرمانان اروپا و لیگ اروپا شناخته می­شوند. برای مثال از انگلیس، چهار تیم اول لیگ برتر به لیگ قهرمانان اروپا می­روند، در حالی که نفرات پنجم و برنده جام حذفی به لیگ اروپا راه پیدا می­کنند. گاهی اوقات اگر مثلاً برنده جام حذفی به لیگ قهرمانان اروپا راه یابد، تیم بعدی در جدول لیگ برتر به لیگ اروپا می­رود. همه این­ها همان چیزی است که مفسران وقتی از “ورود تیم های انگلیسی به اروپا” صحبت می کنند، منظورشان است.

ورزشگاه ایر آلبانیا، تیرانا

ورزشگاه ایر آلبانیا در شهر تیرانا (کشور آلبانی) میزبان فینال افتتاحیه (22-2021) لیگ کنفرانس اروپایی یوفا خواهد بود. همانطور که می­دانیم، لیگ برتر هر کشور توسط یوفا رتبه‌بندی می‌شود و درنهایت به عددی می­رسد که ضریب هر لیگ نامیده می‌شود. انگلیس پس از اسپانیا در رده دوم قرار دارد و ایتالیا، آلمان و فرانسه در رتبه­های بعدی قرار می­گیرند. این رتبه بندی در مورد لیگ اروپا تعیین می­کند که آیا تیم­ها مستقیماً به مرحله گروهی می­روند یا باید در مراحل مقدماتی یا همان پلی آف بازی کنند. باشگاه­های انگلیس به دلیل امتیاز بالا در مرحله مقدماتی یا پلی آف بازی نمی­کنند.

لیگ کنفرانس یوفا تقریباً مانند لیگ قهرمانان اروپا و لیگ اروپا عمل می کند، اما عمدتاً برای کشورهایی است که ضرایب بالاتر از 30 دارند. همچنین به عنوان سکوی پرتاب برای باشگاه­های خاصی است که از لیگ اروپا حذف شده­اند. همانطور که بعضی از جایگاه­های لیگ اروپا با حذف برخی از تیم­های لیگ قهرمانان اروپا شکل می­گیرد. این در حالی است که مرحله گروهی لیگ اروپا برای فصل آینده از 48 تیم به 32 تیم کاهش می یابد. بنابراین اگر از زاویه­ای دیگر به لیگ کنفرانس اروپا نگاه کنیم، می­توان گفت که این تصمیمات، سطح پایین­تر لیگ اروپا را به یک تورنمنت جداگانه تبدیل می کند.

لیگ کنفرانس اروپا (UEFA Europa Conference League)
لیگ کنفرانس اروپا (UEFA Europa Conference League)

آیا باشگاه­های لیگ برتر انگلیس در لیگ کنفرانس اروپا اروپا حضور خواهند داشت؟

اگر علاقه اصلی شما باشگاه­هایی از آن دسته از لیگ­های با ضریب بالا است (مانند انگلیس و اسپانیا)، پس راهی که یکی از این دسته باشگاه ها به لیگ کنفرانس راه یابد، این است که در یا لیگ داخلی خود ششم شود، یا قهرمان جام EFL در انگلیس شود و یا در مرحله گروهی لیگ اروپا به مقام سوم برسد. نفرات ششمی نیز از اسپانیا، آلمان، فرانسه و ایتالیا واجد شرایط خواهند بود.

چه کسی نماینده لیگ برتر در فصل 22-2021 بود؟

تاتنهام این کار را با توجه به رتبه هفتمی فصل گذشته خود در لیگ برتر آغاز کرد. اسپرز در مرحله پلی آف که چهارمین مرحله این مسابقات است، وارد این رقابت­ها شد. سپس به مرحله گروهی راه یافت اما پس از شکست در آخرین بازی مرحله گروهی و به دلیل شیوع کووید 19، نتوانستند به مرحله حذفی راه پیدا کنند. لستر سیتی در عین حال پس از مرحله گروهی از لیگ اروپا کنار رفت و برای مرحله حذفی در لیگ کنفرانس اروپا شرکت کرد. آنها در ماه مارس، رندرز دانمارک را شکست دادند و به مرحله یک شانزدهم نهایی صعود کردند، جایی که در روزهای 10 و 17 مارس با رن فرانسه دیدار خواهند کرد.

در مجموع 72 تیم در دور اول مقدماتی شروع خواهند کرد. این تیم­ها برندگان جام همراه با نفرات اول و دوم لیگ از کشورهایی با رتبه زیر 29 خواهند بود. برندگان لیگ و جام حذفی از این کشورها به مرحله اولیه لیگ کنفرانس یوفا راه خواهند یافت. دو دور مقدماتی بعدی از برندگان دوره‌های قبلی به اضافه تعداد زیادی باشگاه­ها از کشورهایی با رتبه‌های کمی بالاتر و همچنین تیم‌هایی که از روند انتخابی لیگ قهرمانان خارج می‌شوند تشکیل می‌شود. همه اینها منجر به مرحله پلی آف 44 تیمی می شود که در آن باشگاه های رتبه ششم از لیگ های برتر اروپایی (و برنده جام EFL) وارد می­شوند و برخی از تیم­ها از لیگ اروپا کنار می روند. سپس مرحله گروهی شامل برندگان مقدماتی به اضافه تیم هایی است که از لیگ اروپا حذف می­شوند. سپس یک مرحله حذفی وجود دارد، در قالب معمول دو بازی، که منجر به فینال در 25 می 2022 در تیرانا، آلبانی می شود.

What's your reaction?

Related Posts

1 of 120

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *