جام جهانی
جام جهانی

جام جهانی فوتبال 2022؛ نرخ هتل‌های امارات 20 درصد افزایش یافت

مقدمه

بسیاری از هواداران فوتبال ترجیح می‌دهند در دوبی اقامت داشته باشند و برای تماشای بازی‌ها به قطر سفر کنند. هتل‌ها و اقامتگاه‌های امارات پیش از آغاز بزرگترین رویداد ورزشی منطقه، در تعداد شاهد رشد فزاینده‌ای هستند. کارشناسان افزایش نرخ اتاق‌ها را 20 درصد پیش‌بینی می‌کنند و بسیاری انتظار دارند که این اقامتگاه‌ها در طول برگزاری جام‌جهانی قطر به‌طور صددرصد پر شوند. انتظار کارشناسان این صنعت برآن است که تماشای فوتبال باعث رونق صنعت هتلداری در کشور شود.

افزایش تقاضا و به‌تبع آن افزایش قیمت

وارون آهوجا، مدیرفروش هتل “Aloft Dubai South” می‌گوید: “تقاضا برای اتاق در طول جام جهانی باعث افزایش قیمت‌ها شده است. این افزایش تا 20 درصد در قیمت اتاق‌ها به‌ویژه در حین برگزاری مراحل گروهی جام جهانی بوده است. هتل ما از آنجا که نزدیک به فرودگاه است، با خیل عظیمی از رزروهای فردی و گروهی از سوی دارندگان بلیط مسابقات مواجه شده است و انتظار داریم دوباره تقاضا برای اقامت در ماه آگوست و سپتامبر افزایش یابد.”

جام جهانی 2022 فوتبال طبق برنامه زمان‌بندی قرار است از 21 نوامبر تا 18 دسامبر در قطر برگزار شود. انتظار می‌رود این رویداد میلیون‌ها تماشاگر از سراسر جهان را به خود جذب کند. این کشور با اقامتگاه‌های محدود خود قبلاً ارائه خدمات رفت و برگشت (شاتل) از سوی کشورهای همسایه را برای پاسخگویی به هجوم بازدیدکنندگان اعلام کرده بود.

یک تیر و دو نشان

انتظار می‌رود بسیاری از هتل‌ها و اقامتگاه‌ها در طول جام‌جهانی به‌طور کامل پر شوند یا در شرف پر شدن باشند. سعید الزبیدی مدیر عامل اقامتگاه تفریحی ” Like Home” از مجموعه‌ی ” Dar Al Zain Vacation Homes Rental ” گفت: “مردم ترجیح می‌دهند در دوبی اقامت کنند و برای تماشای بازی‌ها به قطر سفر کنند، زیرا با هواپیما تنها 30 دقیقه تا قطر فاصله است.

او ادامه داد: “بدین‌ترتیب آنها همزمان که در جام جهانی قطر حضور دارند می‌توانند از دبی نیز دیدن کنند. بنابراین آنها می‌توانند با یک تیر دو نشان بزنند. به‌همین دلیل، قیمت اقامتگاه‌های تعطیلاتی افزایش یافته است و انتظار می‌رود میزان رزرو اقامت به مرز 100 درصد برسد. ما در ‌حال ‌حاضر روی افزایش‌دادن املاک تحت مدیریت خود تمرکز داریم تا بتوانیم افراد بیشتری را تا حد امکان اقامت دهیم.”

افزایش پروازهای دبی-دوحه

خطوط هوایی پیشرو امارات از جمله ” Air Arabia” و “flydubai” سرویس‌های رفت و برگشت به قطر را ارائه کرده‌اند. آنها تعداد پروازهای بین دو کشور را به بیش از 60 پرواز در روز رسانده‌اند. تنها کسانی که بلیط‌های معتبر بازی‌ها را دارند می‌توانند از این پروازها استفاده کنند. این افراد همچنین برای ورود به ورزشگاه و استفاده از خدمات حمل و نقل رایگان به و از استادیوم‌ها در مترو دوحه، به “هایا کارت” (Hayya Card) نیاز دارند.

هفته گذشته فیفا اعلام کرد که برگزارکنندگان جام جهانی قطر 1 میلیون و 200 هزار بلیط فروخته‌اند که آخرین دسته بلیط‌های موجود در حال حاضر تا ساعت  12 شب شانزدهم آگوست به‌ ترتیب نوبت فروخته خواهند شد. برخی از بلیط‌ها به حامیان مالی و ساکنان قطر اختصاص یافته است.

آهوجا می‌گوید: “تقاضای بسیار زیاد برای اقامت در هتل‌های امارات به این دلیل است که بسیاری از دارندگان بلیط‌ها دبی را به‌عنوان اقامتگاهی در نظر می‌گیرند که از آنجا از خدمات روزانه رفت و برگشتی به دوحه که از طریق فرودگاه بین‌المللی آل مکتوم صورت می‌گیرد، استفاده خواهند کرد.”

گروه‌های خانوادگی و گروه‌های مجردی

فیلیپ د آمات مدیر کل مجموعه تفریحی “Al Habtoor Polo Resort Dubai” دبی گفت: “تصور ما این است که در مدت‌زمان برگزاری جام جهانی ظرفیت اتاق‌هایمان تقریباً به‌طور کامل پر شود. رزروکنندگان مخلوطی از گروه‌های خانوادگی و همچنین گروه‌های مجردی خواهند بود. تابه‌اکنون ما بیشتر شاهد رزروهای گروه‌های مجردی برای آن مدت‌زمان بوده‌ایم. سوئیت‌های ما بسیار محبوب هستند زیرا دارای امکاناتی نظیر استخرهای خصوصی هستند و محیطی خصوصی برای مهمان‌هایمان فراهم خواهند کرد.

تجربه‌های منحصربه‌فرد

آژانس گردشگری ورزشی ” Expat Sports” که به‌تازگی ارائه پکیج‌های منحصربه‌فرد خود به هواداران فوتبال از جمله پروازهای روزانه به قطر و اتوبوس‌های رفت و برگشتی رایگان به اقامتگاه‌های هواداران در دبی در کنار سایر امتیازات آغاز کرده، از نظر تقاضا و رزرو با استقبال چشمگیری مواجه شده است.

سو هولت، مدیر اجرایی آژانس “Expat Sports” گفت: “این پکیج اواخر هفته گذشته در شبکه گردشگری ورزشی جهانی ما به فروش رفت و ما قبلاً یک رزرو 50 نفره تضمینی برای بریتانیایی‌ها اختصاص داده‌ایم. این نخستین تجربه هتلداری در نوع خود است که برای طرفداران فوتبال ارائه شده است. بنابراین یک امتیاز جدید و خوشایند برای چشم‌انداز هتلداری دوبی بود.”

افتتاح یک هتل در نخل جمیره

در این رویداد، هتل “NH Dubai The Palm” واقع در خلیج غربی نخل جمیره (Palm Jumeirah)، که به‌زودی افتتاح خواهد شد، به پاتوقی دلچسب برای هواداران فوتبال تبدیل خواهد شد. کسانی که در آنجا اقامت دارند بلیط‌ها و تخفیف‌هایی برای سکونت‌گاه‌های هواداری در دوبی دریافت خواهند کرد. همچنین در طول اقامت خود از چالش‌ها و مسابقات ورزشی لذت خواهند برد.

تقاضا برای امکانات اضافی در پکیج‌ها

بسیاری از بازدیدکنندگان ترجیح می‌دهند در طول مدت اقامت‌شان در حین برگزاری جام بهترین استفاده را ببرند. به‌همین دلیل تقاضا برای امتیازات و امکانات اضافی در پکیج‌های هتل‌ها افزایش یافته است.

سعید الزبیدی می‌گوید: “در حالیکه برخی از مشتریان پکیج‌های استاندارد همیشگی را ترجیح می‌دهند، اما بسیاری دیگر خواهان پکیج‌های سفارشی دارای سرویس‌های اضافی از جمله خدمات کترینگ پذیرایی، سرویس‌های رفت و برگشت، گشت و گذار، خدمات پیشخدمت و غیره هستند.”

آهوجا نیز می‌گوید: “دارندگان بلیط‌های جام جهانی به‌دنبال مقرون‌به‌صرفه بودن، راحتی و آسایش هستند. ما شاهد رزرو پکیج‌های استاندارد با صبحانه به‌اضافه‌ی ناهار یا شام که مزایایی اضافه‌شده‌ای مانند سرویس اتوبوس رفت و برگشت به فرودگاه دارند، هستیم.

هواداران پر و پا قرص فوتبال

بیشترین تقاضا برای رزرو از سوی کشورهایی است که سابقه طولانی در فوتبال دارند و بسیاری از آنها رزروهای گروهی بزرگ را انتخاب می‌کنند.

سعید الزبیدی گفت: “از جمله کشورهایی که در حال حاضر از ما درخواست رزرو دارند می‌توان به آمریکا، آلمان، برزیل، آرژانتین و هند اشاره کرد. به‌نظر می‌رسد اینها متعصب‌ترین و فداکارترین پایگاه‌های هواداری را دارند. بزرگ‌ترین رزروهای گروهی انجام‌شده در مجموعه ما از نظر تعداد نفر تاکنون یک گروه 10 نفره بوده است.”

دیگر مجموعه‌های فعال در این عرصه نیز گزارش‌های مشابه‌ای ارائه داده‌اند.

آهوجا گفت: “هتل ما رزروهایی را از افراد و گروه‌های هواداری عمدتاً از کشورهای آمریکای لاتین، بریتانیا و آلمان را تایید کرده است. ما دو گروه داریم که به‌ترتیب 15 و 20 اتاق برای اقامت‌شان در طول مراحل گروهی رزرو کرده‌اند.

سو هولت نیز گفت: “علاقه اولیه به رزرو از سوی کشورهای آمریکای جنوبی از جمله آرژانتین و برزیل بسیار زیاد بوده است. و ما شاهد هستیم که بیشتر گروه‌های دوستانه مجموعه ما را برای رزرو انتخاب می‌کنند.”  

What's your reaction?

Related Posts

1 of 38

Leave A Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.