جام جهانی
جام جهانی

معرفی استادیوم‌های جام جهانی قطر ۲۰۲۲: استادیوم شهر آموزش

مقدمه

استادیوم شهر آموزش (به عربی: استاد المدينة التعليمية)، یک استادیوم فوتبال است که در شهر الریان قطر قرار دارد و یکی از استادیوم‌های جام جهانی قطر ۲۰۲۲ می‌باشد. این استادیوم در چند محوطه دانشگاهی در شهر آموزشِ بنیاد قطر واقع شده است. پس از جام جهانی ۲۰۲۲، این استادیوم ۲۵ هزار صندلی برای استفاده تیم‌های ورزشی دانشگاه خواهد داشت. در ۳ سپتامبر ۲۰۲۰، این ورزشگاه میزبان اولین بازی رسمی خود بود که در فصل ۲۰۲۰-۲۱ لیگ ستارگان قطر برگزار شد.

مشخصات کلی

نام: استادیوم شهر آموزش

نشانی: شهر آموزش، الریان، قطر

مختصات: 25°18′39″N 51°25′28″E

گنجایش: ۴۵ هزار ۳۵۰ نفر

ساخت و ساز

شروع پروژه: سال ۲۰۱۶

افتتاح: فوریه ۲۰۲۰

معمار: شرکت معماری فنویک ایریبارن (Fenwick Iribarren Architects) و شرکت پترن دیزاین (Pattern Design)

مدیر پروژه: شرکت ASTAD

مهندس سازه: شرکت برو هاپولد (Buro Huppold)

سازنده‌های ارشد: شرکت AVAX و کانسپل قطر (Conspel Qatar)

ساخت و ساز

این ورزشگاه در حومه شهر دوحه، پایتخت قطر، قرار دارد و ظرفیت آن ۴۰ هزار نفر می‌باشد. جالب است بدانید که به لین استادیوم لقب “الماس صحرا” داده شده است. ۲۰ درصد از مصالح ساختمانی این استادیوم را مواد دوستدار محیط زیست تشکیل می‌دهد و در بین استادیوم‌های سازگار با محیط زیست جهان قرار دارد. در می ۲۰۱۹، استادیوم شهر آموزش رتبه پنج ستاره GSAS را دریافت کرد.

پیمانکار ساخت این استادیوم، شرکت JPAC JV است که پترن دیزاین (Pattern Design) را به عنوان معمار اصلی طراحی و برو هاپولد (Buro Happold) را برای طراحی مهندسی انتخاب کرده است. مانند سایر استادیوم‌هایی که برای جام جهانی ۲۰۲۲ قطر ساخته شده‌اند، ساخت و ساز این استادیوم نیز به دلیل شرایط کاری کارگران مهاجر مورد انتقاد سازمان عفو بین الملل قرار گرفته است.

با این حال، در ۱۵ مارس ۲۰۲۲، رئیس فیفا با دکتر علی بن سمیخ المری، وزیر کار قطر در دوحه ملاقات و در مورد اصلاحات کار در حال انجام در این کشور گفتگو کرد. در ۱۶ مارس ۲۰۲۲، اینفانتینو در مصاحبه ای گفت: “خوشحالم که تعهد قوی مقامات قطری را برای اطمینان از اجرا شدن کامل اصلاحات در سراسر بازار کار این کشور می‌بینم. این باعث خواهد شد میراث ماندگار جام جهانی فوتبال مدت‌ها پس از این رویداد باقی بماند و  کارگران مهاجر در کشور میزبان در دراز مدت از این اصلاحات بهره خواهند برد”.

جام جهانی

استادیوم شهر آموزش یکی از هشت ورزشگاهی است که برای جام جهانی ۲۰۲۲ قطر تغییر کاربری داده شده است. ساخت این ورزشگاه در ژوئن ۲۰۲۰ به پایان رسید و آن را به سومین استادیوم جام جهانی تبدیل کرد. استادیوم شهر آموزش به طور رسمی در ۱۵ ژوئن ۲۰۲۰ افتتاح شد.

تاریخچه

در ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۹، فیفا استادیوم شهر آموزش را به عنوان میزبان بازی مقام سوم و فینال جام باشگاه‌های جهان ۲۰۱۹ انتخاب کرد. این زمانی اطلاع رسانی شد که فیفا از برگزاری این مسابقات در قطر خبر داده بود. این ورزشگاه همچنین میزبان اولین بازی لیورپول در نیمه نهایی بود، اما در ۷ دسامبر ۲۰۱۹، افتتاحیه رسمی استادیوم شهر آموزش تا اوایل سال ۲۰۲۰ به تعویق افتاد. بنابراین، بازی لیورپول، فینال و مسابقه برای مقام سوم همگی  به استادیوم بین المللی خلیفه در دوحه منتقل شدند.

جام باشگاه‌های جهان ۲۰۲۰ بار دیگر در قطر برگزار شد. استادیوم شهر آموزش یکی از استادیوم‌های این تورنومنت بود. یک بازی دور دوم، یک بازی نیمه نهایی، مسابقه مقام سوم و فینال بین بایرن مونیخ و تیگرس اونال همگی در این ورزشگاه برگزار شد. در سال ۲۰۲۰ ورزشگاه شهر آموزش میزبان مسابقات منطقه شرق و غرب لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۰ بود.

این استادیوم میزبان پنج بازی در جام عربی ۲۰۲۱ فیفا نیز بود.

جام جهانی ۲۰۲۲ قطر

استادیوم شهر آموزش میزبان هشت مسابقه در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر خواهد بود.

مرحلهتیم شماره ۲تیم شماره ۱ساعتتاریخ
گروه Dتونسدانمارک۱۶:۰۰۲۲ نوامبر ۲۰۲۲
گروه Hکره جنوبیاروگوئه۱۶:۰۰۲۴ نوامبر ۲۰۲۲
گروه Cعربستان سعودیلهستان۱۶:۰۰۲۶ نوامبر ۲۰۲۲
گروه Hغناکره جنوبی۱۶:۰۰۲۸ نوامبر ۲۰۲۲
گروه Dفرانسهتونس۱۸:۰۰۳۰ نوامبر ۲۰۲۲
گروه Hپرتغالکره جنوبی۱۸:۰۰۲ دسامبر ۲۰۲۲
یک شانزدهمتیم دوم گروه Eبرنده گروه F۱۸:۰۰۶ دسامبر ۲۰۲۲
یک چهارم نهاییبرنده بازی ۵۴برنده بای ۵۳۱۸:۰۰۹ دسامبر ۲۰۲۲

What's your reaction?

Related Posts

1 of 74

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *