جام جهانی
جام جهانی

مسئولان برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ قطر همچنان در حال آماده‌سازی داوران برای برگزاری مسابقاتبین ۳۱ می و ۲۲ ژوئن، فیفا سه سمینار برای آماده سازی کامل ۳۶ داور، ۶۹ کمک داور و ۲۴ داور ویدیویی از هر شش کنفدراسیون برگزار کرد. 

این سمینارهای سه روزه داوران هر کنفدراسیون را قادر ساخت تا در آسونسیون، پاراگوئه (CONCACAF/Conmebol)، دوحه، قطر (AFC/OFC/CAF) و مادرید، اسپانیا (UEFA) به رهبری پیرلوئیجی کولینا، رئیس فدراسیون و کمیته داوران فیفا و ماسیمو بوساکا، مدیر داوری فیفا گرد هم آیند.جزئیات سمینارهای آماده‌سازیداوران مسابقه هر روز هم در کلاس‌های تئوری و هم در تمرینات درون زمینی مورد آزمایش قرار می‌گرفتند. این اقدام به آن‌ها این امکان را می‌داد تا موقعیت‌های مختلف یک بازی را شبیه‌سازی و تمرین کنند.

پیرلوئیجی کولینا گفت: “هدف ما این است که داور را به بهترین شکل ممکن آماده کنیم تا از استفاده از فناوری اجتناب کند، اما فناوری وجود دارد تا احتمال اشتباه انسانی را که می‌تواند بر نتیجه مسابقه تأثیر بگذارد، کاهش دهد. حتی بهترین داور هم می‌تواند اشتباه کند. داور نیز یک انسان است و ما این را می‌دانیم.”

انجام موفقیت آمیز سمینارها در سه قاره بسیار رضایت بخش بود، با توجه به اینکه در اوج همه گیری کووید ۱۹، داوری فیفا مجبور بود تمام آموزش‌ها را به صورت آنلاین منتقل کند.

برای بعضی از داوران منتخب، شرکت در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، تحقق  یک رویای حرفه ای است. دنی مککلی (Danny Makkelie)، از داوران هلندی مسابقات، در این مورد گفته است که از کودکی آرزوی داوری در جام جهانی را داشته است.

مککلی که در جام جهانی ۲۰۱۸ از کمک داوران ویدیویی بود گفت: “زمانی که دعوتنامه را دریافت کردم و مشخص شد که حضور من به عنوان یکی از داوران جام جهانی قطعی است، احساسی باورنکردنی داشتم. زمانی که داوری را شروع کردم، ۱۲ ساله بودم و هدفم از همان موقع این بود که به اوج برسم. من از کودکی رویای جام جهانی را می دیدم.”قضاوت بانوان داور در جام جهانی ۲۰۲۲کارن دیاز (از کمک داوران مکزیکی) امیدوار است قضاوت به عنوان زنان پیشگام داوری در جام جهانی مردان، در کنار داورانی مانند استفانی فراپارت (فرانسه)، سالیما موکانسانگا (روآندا) و یوشیمی یاماشیتا (ژاپن)، و کمک داوران نوزا بک (برزیل) و کاترین نس‌بیت (ایالات متحده آمریکا)، فرصت‌هایی را برای زنان بیشتری باز کند.سمینارهای داوری در مادرید، دوحه و پایتخت پاراگوئه، آسونسیوندیاز گفت: “من بسیار خوشحالم و از همه افرادی که این فرصت را به من دادند بسیار سپاسگزارم. همچنین امیدارم که این جام جهانی تنها زمانی نیست که زنان قضاوت را برعهده می‌گیرند و باید تلاش کنیم که این دوره، آغازی باشد برای دوره‌ها و تورنومنت‌های بسیار.”

ماسیمو بوساکا، از مدرسان داوری فوتبال در این مورد گفت: ” آموزش داوران مثل مربیگری یک تیم فوتبال است. آن‌ها باید همه چیز را خیلی خوب برای مهم ترین رقابتی که در ورزش داریم آماده کنند. من مثبت اندیش هستم. انتظار یک جام جهانی عالی را دارم. ما کاملا بر اوضاع تسلط داریم.”

وی افزود: ” زمان و تلاشی که برای این سمینار‌ها انجام می‌دهیم بسیار زیاد است. تمام وقتی و انرژی که صرف صحبت، تحلیل و بررسی کردن موارد مختلف انجام می‌شود، به این دلیل است که ما می خواهیم به یک هدف برسیم. من مطمئن هستم که داوران این هدف را درک می‌کنند و عملکرد بسیار خوبی خواهند داشت.”

What's your reaction?

Related Posts

1 of 38

Leave A Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.