جام جهانی
جام جهانی

آرژانتین، شیلی، اروگوئه و پاراگوئه پیشنهاد مشترک خود را برای میزبانی جام جهانی ۲۰۳۰ ارائه کردند

مقدمه

این چهار کشور آمریکای جنوبی تلاش مشترک خود را برای میزبانی صدمین دوره جام جهانی آغاز کرده‌اند تا این تورنومنت بزرگ را به “خانه” بیاورند.

اولین دوره جام جهانی در سال ۱۹۳۰ و با میزبانی اروگوئه آغاز شد که توانست قهرمان آن دوره شود. پس از آن شیلی (در سال ۱۹۶۲) و آرژانتین (در سال ۱۹۷۸) میزبانی جام جهانی را به عهده داشتند. اسپانیا و پرتغال نیز پشنهاد میزبانی مشترک جام جهانی ۲۰۳۰ را به فیفا ارائه‌ داده‌اند.

آیا جام جهانی به خانه جنوبی خود باز می‌گردد؟

آرژانتین، شیلی، اروگوئه و پاراگوئه پیشنهاد مشترکی را برای میزبانی جام جهانی ۲۰۱۳۰ به فیفا ارائه کردند.

این چهار کشور آمریکای جنوبی امیدوارند که این مسابقات را در صدمین دوره برگزار آن، ۱۰۰ سال پس از اینکه اروگوئه میزبان و قهرمان اولین دوره  جام جهانی شد، به خانه برگردانند.

شیلی (۱۹۶۲) و آرژانتین (۱۹۷۸) نیز پیش از میزبان جام جهانی بوده‌اند.

رئیس کنفدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی، آلخاندرو دومینگز، در مورد میزبانی جام جهانی توسط یکی از این چهار کشور گفته است:” این یک رویا برای تمام قاره است. جام‌های جهانی‌های بار‌ها برگزار خواهد، اما فقط یک بار ۱۰۰ ساله می‌شود و باید به خانه بازگردد.”

اینفانتینو: جام جهانی ۲۰۲۶ با معرفی نام شهرهای میزبان “جذابترین تورنومنت روی زمین” خواهد بود.

ایگناسیو آلونسو، رئیس فدراسیون فوتبال اروگوئه، افزود: درست این است که میزبانی جام جهانی ۱۰۰ سال پس از اولین دوره آن، در جایی برگزار شود که شروع شده.

اسپانیا و پرتغال قبلاً پیشنهاد مشترک خود را برای میزبانی این مسابقات اعلام کرده‌اند.

فیفا قرار است میزبان جام جهانی سال ۲۰۳۰ را در سال ۲۰۲۴ انتخاب کند.

بریتانیا و جمهوری ایرلند از برنامه‌های خود برای ارائه پیشنهاد میزبانی جام جهانی خود صرف نظر کردند و به جای آن میزبانی مسابقات قهرمانی اروپا در سال ۲۰۲۸ را هدف قرار دادند.

اولین دوره جام جهانی فوتبال در جولای ۱۹۳۰ با حضور ۱۳ تیم از سه کنفدراسیون در مونته ویدئو، پایتخت اروگوئه برگزار شد. فینال این رقبات‌ها چهارشنبه ۳۰ ژوئیه برگزار شد. میزبان که با نتیجه ۲ بر ۱ عقب بود توانست تا آرژانتین را ۲ بر ۴ در حضور نزدیک به ۷۰ هزار تماشاگر شکست دهد.

دیگر میزبان‌های جام جهانی

میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ را قطر برعهده دارد. کانادا، مکزیک و آمریکا در سال ۲۰۲۶ به طور مشترک میزبان جام جهانی خواهند بود. این دومین باری که مسابقات در بیش از یک کشور (۲۰۰۲، ژاپن و کره جنوبی) برگزار می‌شود.

What's your reaction?

Related Posts

1 of 74

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *