جام جهانی
جام جهانی

امنیت قطر؛ آیا قطر برای سفر امن است؟

در زمان سفر به یک کشور خارجی، توریست‌ها همیشه به سراغ یک سوال کلیشه‌ای می‌روند. آیا کشور مقصد برای سفر کردن امن است. فضای اینترنت همواره با اطلاعات غلطی در مورد امنیت مقصد همراه است. طی این نوشته قصد داریم شما را بیشتر از هر جای دیگری، با وضعیت امنیت در کشور قطر آشنا کنیم. با خواندن این مقاله می‌توانید دید کلی و خوبی از شرایط پیدا کنید. جنبه‌هایی همچون خط دزدی یا دستگیر شدن توسط پلیس یا احتمال حمله تروریستی در قطر، در این مقاله بررسی شده است.

دزدی در قطر
دزدی در قطر

شرایط کلی امنیت در قطر

به طور کلی می‌توان گفت قطر، کشور بسیار امنی برای سفر است. نرخ جرم و جنایت در این کشور بسیار پایین است. جرم‌های خشونت‌آمیز، مخصوصا در قبال خارجی‌ها، به ندرت در قطر رخ می‌دهند. دزدی غیرممکن نیست اما رایج هم نیست. گزارش‌های مبنی بر کلاهبرداری از طریق کارت بانکی در قطر منتشر شده است. به همین دلیل بهتر است هنگام استفاده از کارت بانکی مراقب باشید و از آن در هر جایی استفاده نکنید.

زن‌های خارجی شاید مزاحمت را تجربه کنند. اما این مزاحمت صرفا چیز آزاردهنده‌ای خواهد بود و خطرناک نیست. مثلا شاید مردها در اطراف شما راه روند و برای چند متر حتی شما را تعقیب کنند. سوت زدن برای گرفتن شماره زنان در قطر رخ می‌دهد. در کشور قطر همجنس‌گرایی غیرقانونی است و می‌تواند تا ۵ سال زندان به همراه داشته باشد. همچنین لخت در اماکن عمومی گشتن هم غیرقانونی است. بهتر است از رفتن به نواحی حومه شهر خودداری کنید. اکثرا خارجی‌هایی که توان زندگی در شهر را ندارند در این مناطق زندگی می‌کنند و نرخ جرم در این نواحی بیشتر است.

خطر دزدی یا کیف‌قاپی

به عنوان یک مقصد توریستی، همیشه احتمالا کیف‌قاپی در امکان عمومی وجود دارد. مخصوصا در ایام جام جهانی، شهر دوحه شلوغ خواهد بود و شاید برخی از افراد بخواهند از این موقعیت برای کیف‌قابی مخفیانه استفاده کنند. به همین دلیل بهتر است جانب احتیاط را رعایت کند. اگرچه قطر در مجموع امن است. زورگیری یا آدم‌ربایی در قطر تقریبا غیرممکن است. پس از این بابت نگران نباشید. اگرچه قطر برای کلاهبرداری توریست‌ها شناخته نمی‌شود، اما همیشه لازم است به عنوان مسافر در زمان تبدیل پول یا ماشین گرفتن، مراقب باشید. هیچوقت زودتر از دریافت خدمات پولی را پرداخت نکنید.

احتمال حمله تروریستی

حوادث تروریستی قبلا در منطقه خلیج فارس رخ داده است اما قطر هرگز با این حملات روبرو نبوده است. کشورهای همسایه از جمله عربستان و امارات متحده عربی شاهد چنین حملاتی بودند. ایام جام جهانی همیشه فرصت را برای سواستفاده‌گران فراهم می‌کند. اما احتمال رخ دادن حادثه تروریستی در کشوری مانند قطر نزدیک به صفر است.

امنیت قطر
امنیت قطر

امنیت قطر برای زنان

زنانی که تنها به قطر سفر می‌کنند، شاید آزار را تجربه کنند. به طور عمومی قطر کشور امنی برای زنان است. اما احتمالا مواجهه با سوت زدن از جانب افراد محلی، تحت تعقیب قرار گرفتن برای چند دقیقه یا مزاحمت‌های خیابانی که در ایران هم مرسوم است، در قطر وجود دارد. احتمال رخ دادن این دست مزاحمت‌ها برای زنانی که با مرد هستند بسیار کم است. همچنین این مزاحمت‌ها صرفا حالت آزاردهنده دارند و هرگز خطرناک نمی‌شوند.

وضعیت امنیت جاده

جاده‌های قطر می‌توانند خطرناک باشند. راننده‌ها در قطر بعضی مواقع در جاده با خودروی شخصی اقدام به کارهای نمایشی می‌کنند. همچنین راننده‌هایی وجود دارند که با سرعت بالا در جاده لایی می‌کشند. این نوع رفتار برای ایرانی‌ها چیز تازه‌ای نیست. خارج از شهر دوحه، نحوه رانندگی می‌تواند کاملا عوض شود. رانندگی در شب در جاده‌های قطر توصیه نمی‌شود. تصادف‌های جاده‌ای در قطر رایج هستند. نرخ مرگ و میر جاده‌ای در قطر بسیار بالا است.

اگر در قطر دچار حادثه شدید، در خودروی خود بمانید. ترک صحنه بعد از تصادف در قطر جرم است. در صورتی که کسی آسیب ندیده، امکان جابجایی خودرو به کنار جاده وجود دارد. بستن کمربند ایمنی برای سرنشینان جلو اجباری است. صحبت کردن با تلفن همراه در حین رانندگی ممنوع است. حتی جرایم رانندگی هم قطر می‌تواند مشکلات زیادی را برای شما به همراه داشته باشد. از جریمه‌های سنگین تا دیپورت کردن مسافر برای جرایم رانندگی در نظر گرفته شده است.

امنیت سفر دریایی

بسیاری از نواحی خلیج فارس برای کشتی‌رانی یا قایق سواری، حساس و امنیتی هستند. مرزهای جزایر جنوبی ایرانی همچون ابوموسی یا تنب کوچک و بزرگ، اجازه قایق‌رانی را به هیچ‌کس نمی‌دهد. وارد شدن به این آب‌ها می‌تواند موجب دستگیری از طرف نیروهای مرزی ایران شود. برخی از مناطق قطر دارای کشتی‌های باامکاناتی نیست. قبل از سوار شدن مطمئن شوید کشتی‌ها از امکاناتی همچون جلیقه نجات برخوردار هستند.

امنیت سیاسی قطر

قطر عموما کشور آرامی است. تحولات منطقه‌ای می‌تواند روی نظر مردم عادی ساکن در قطر تاثیر بگذارد. توریست‌ها موظف هستند در مورد حساسیت‌های کشور مقصد همیشه تحقیق کنند. توصیه می‌کنیم از چند روز قبل از سفر، اخبار پیرامون قطر را بخوانید. بهتر است از هر گونه تظاهرات یا تجمع مردم محلی در مورد هر موضوعی خودداری کنید. قطری‌ها در روز جمعه بعد از نماز کنار هم جمع می‌شوند. پلیس محلی علاقه‌ای ندارد در این تجمع‌ها آدم خارجی ببیند.

سوالات متداول

آیا قطر کشور امنی برای سفر است؟

بله، قطر یکی از امن‌ترین کشورهای جهان برای سفر کردن محسوب می‌شود.

امنیت قطر برای سفر زنان چگونه است؟

زنان تنها شاید با مزاحمت‌های خیابانی از جنس خیابان‌های ایران مواجه شوند.

میزان دزدی در قطر چقدر است؟

آمار دزدی و جرم در کشور قطر بسیار پایین است.

What's your reaction?

Related Posts

1 of 74

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *